آلرژی در اسب

آلرژی در اسب

علائم، علل رایج و درمان های آلژی اسب ها :تشخیص آلرژی اسب ها نیز درست مانند آلرژی انسانها امری دشوار است. اما با خواندن این مطلب در سایت دنیای اسبتشخیص آن می تواند برایتان راحت تر شود. ممکن است اسب شما علائمی داشته باشد که با علائم رایج آلرژی های اسبی یکسان باشد. اما باید توجه داشته باشید که این علائم می تواند نشانه عوارض و بیماری های دیگری نیز باشد.

علائم آلرژی اسب :اسبی که از آلرژی رنج می برد ممکن است علائم متعددی را نشان دهد. برخی از شایع ترین علائم آلرژی عبارتند از اشک ریختن از چشم ها، سرفه و غده های برجسته در شانه های اسب.  آلرژی در بعضی از اسب ها صرفا ممکن است به صورت بی حالی در رفتارشان نمایان شود.  اگر فرد دقیقی باشید معمولا می توانید متوجه شوید که چه موقغ اسبتان سرحال نیست و مثل همیشه رفتار نمی کند. اگر رفتار اسبتان تغییر کرده است، بهتر است دامپزشک او را معاینه کند. یک دامپزشک بهتر می تواند به شما بگوید اسبتان دچار آلرژی شده است یا مشکل دیگری دارد.

چرا تشخیص آلرژی دشوار است؟معمولا دامپزشکان توصیه می کنند که پیش از خرید اسب درمورد سوابق آلرژی اسب در گذشته سوال شود. اما صرف اینکه یک اسب در گذشته علائم آلرژیک نشان داده نباید شما را از خرید آن منصرف کند.  بلکه این توصیه به این علت است که اگر اسبی که به تازگی خریده اید به آلرژی دچار شود، اطلاعات کافی برای درمان سریعتر و موثرتر او در اختیار خواهید داشت. شکل گیری آلرژی اسبی ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. ممکن است آلرژی به چیزی خاص در اسبی که هرگز به آن آلرژی نداشته ایجاد شود، بدون اینکه علامت هشداری وجود داشته باشد. پیشگیری و درمان آلرژی های ناشناخته بسیار دشوار است، زیرا منابع آلرژی زای زیادی در محیط او وجود دارد.  سن، جنسیت و نژاد اسب نقش خاصی در احتمال ابتلای او به آلرژی ندارد. هر اسبی در هر سنی ممکن است دچار کهیر یا آلرژی های پوستی دیگر شود. علل آلرژی در اسب : موارد متعددی معمولا در محیط اسب ها وجود دارد که می تواند باعث ایجاد آلرژی در آنها شود. در شرایط نرمال زندگی، اسب ها در طول روز در محاصره گرد و غبار، هاگ های کپک، و عوامل آلرژی زای دیگر هستند.  در مراتعی که اسبها در آن می چرند، پروتئین های متفاوت زیادی وجود دارد که می تواند واکنش آلرژیک در اسب ایجاد نماید.  معمولا یک اسب دارای سیستم ایمنی سالم می تواند با این عوامل مبارزه کند، اما این اتفاق در همه شرایط رخ نمی دهد. سیستم ایمنی یک اسب سالم پروتئین هایی موسوم به آنتی بادی می سازد. آنتی بادی ها در واقع سلاح های بدن برای مقابله با آنتی ژن ها (عوامل آلرژی زا) به شمار می روند.  وقتی سیستم ایمنی درست عمل می کند، آنتی ژنها از بین می روند. واکنش های آلرژیک که به عنوان حساسیت نیز شناخته می شوند زمانی اتفاق می افتند که سیستم ایمنی واکنش بیش از حد به یک آنتی ژن خارجی که وارد بدن اسب شده نشان می دهد. بعضی از آلرژی ها کاملا جزیی هستند، اما برخی دیگر می توانند زندگی اسب را به خطر بیندازند. این نوع آلرژی ها می توانند سیستم قلبی-عروقی و سیستم تنفسی اسب را دچار مشکل کنند و به همین دلیل از اهمیت زیادی برخوردارند.  هرچیزی که در هوا باشد، مثل کپک یا هاگ، می تواند باعث ایجاد آلرژی در سب شود. علاوه بر این، بعضی از غذاها، علوفه، غلات، علف خشک، مکمل های غذایی و گزش حشرات نیز می تواند عامل آلرژی باشد.

آلرژی های پوستی در اسب : آلرژی های پوستی از جمله رایج ترین آلرژی های اسب به شمار می رود. این نوع آلرژی معمولا 12 تا 14 ساعت پس از قرار گرفتن اسب در معرض آنتی ژن بروز می کند.  آلرژی های پوستی اسب معمولا به شکل کهیر و اغلب در اطراف گردن و شانه ها بروز می کند. ممکن است اسب در این شرایط دچار تب یا خارش پوست شود. آلرژی های پوستی می تواند به علت غذا یا گزش حشرات ایجاد شود. واکنش های آلرژیک ایجاد شده به علت نیش حشرات در اسب ها بسیار شایع است. گاهی اوقات نیش پشه هایی در بعضی نقاط ایالات متحده مشکل آفرین می شود.  بعضی از اسب ها آنقدر محل گزش را می سایند که کم مو می شود یا حتی به صورت لکه ی تاسی ر می آید.  کهیر یا انواع دیگر آلرژی های پوستی اسب می تواند بدون مداخله درمانی خودبخود از بین برود . با این حال اگر کهیر مکررا دیده می شود و علت آن هم مشخص نیست، دنیای اسب به شما توصیه می کند از دامپزشک کمک بگیرید تا تست پوستی برای شناسایی آلرژن انجام شود.  اگر با انجام آزمایش آنتی ژن شناسایی شد،هایپوسنسیتیزاسیون (مشابه تزریق آلرژی) می تواند به از بین بردن کهیرها کمک کند. بعلاوه، کورتیکواستروئیدها نیز معمولا برای درمان آلرژی های پوستی مورد استفاده قرار می گیرند.

آلرژی های تنفسی در اسب : علائم آلرژی تنفسی در اسب می تواند شامل سرفه، ترشح بینی و فقدان توانایی برای فعالیت فیزیکی باشد. این نوع آلرژی بسیار شبیه به آسم در انسان است.  در مورد بعضی از اسب ها، صاحب اسب می تواند صدای سوتی را که هنگام تنفس اسب دچار آلرژی تنفسی تولید می شود بشنود. اسبی که به این عارضه دچار است باید هرچه زودتر درمان شود، زیرا در موارد شدید ممکن است باعث کاهش وزن شود. عوامل محیطی متعددی می تواند باعث ایجاد آلرژی تنفسی در اسب شود. گرده های گیاه، گرد و غبار و کپک به راحتی در بیشتر اصطبل ها وجود دارد و علت اصلی آلرژی تنفسی اسب به شمار می رود.  بهترین درمان برای این عارضه، شناسایی و از بین بردن هرچه سریعتر عامل ایجاد کننده آن است. در بسیاری از موارد، به راحتی می توان اسب را از اصطبل بیرون برد و او را در هوای آزاد بیرون رها کرد.  همچنین، عوض کردن بستر اسب و قرار دادن خاک اره یا خرده کاغذ می تواند باعث کاهش عوامل آلرژی زا در اصطبل اسب شود.  اگر همه گزینه های مربوط به بستر اسب باعث ایجاد آلرژی تنفسی می شود، بهتر است چنین اسبی روی کفپوش های کائوچو بخوابد تا آلرژی او برطرف شود. علف/یونجه خشک که تقریبا در همه محیط ها وجود دارد می تواند بستری برای رشد انواع ارگانیسم های آلرژی زا باشد. خیس کردن علف خشک در آب می تواند به از بین بردن هرگونه هاگ کمک کند.  اگر با این حال اسب نمی تواند در محیط خود سالم بماند باید به فکر حذف کامل علف خشک از رژیم غذایی او و جایگزینی آن با جیره غذایی قرصی بود. اقدامات دیگری که می توان برای برخی موارد آلرژی تنفسی اسب در نظر گرفت، استفاده از کورتیزوئیدها با تجویز دامپزشک است.  توصیه می شود همه مالکین اسب پیش از استفاده از هرگونه دارویی برای اسب خود حتما با دامپزشک متخصص مشورت نمایند. همانطور که گفته شد، بهترین راه مقابله با آلرژی ها اول پیشگیری از بوجود آمدن آن و بعد از بین بردن محرک ها و عوامل آلرژی زا در محیط است، تا زمانی که آلرژی اسب به طور کامل برطرف شود.

گردآوری شده توسط آزاده سرتلی

برچسب ها :
پست های مرتبط

چگونه اسبمان را بشوییم

حمام کردن یک بخش مهم در سلامت اسب را ایفا میکند حمام کردن جزیی از تربیت اسب محسوب میشود که اسبها یاد میگیرند که با تیمارگر خود ارتباط خوبی برقرار کند و از کنارشان بودن هراسی نداشته باشد.

14 فروردین 1403

تغذیه اسب

انواع علوفه‌ها و خوراک‌های اسب را معرفی می‌کند. این شامل علوفه تازه، خشک، سیلو شده و مرتعی می‌شود، همچنین خوراک‌های انرژی زا مانند غلات، فرآورده‌های فرعی غلات، ملاسها و ریشه‌ها است.

11 آذر 1402

احساسات و عواطف اسب ( قسمت اول)

تلاش برای اثبات احساسات حیوانات و تفسیر صحیح رفتارهایشان، چالشی در علم شناخت رفتار محسوب می‌شود.

30 آبان 1402

دیدگاهتان را بنویسید