تاریخچه درساژ (قسمت اول)

درساژ بالاترین تجلی آموزش اسب است که با توسعه پتانسیل های اسب و سوار از طریق روشهای بنیادی به نهایت خود  می رسد،  تا آنجا که در بعضی از مواقع از آن به عنوان حرکات باله اسبها یاد شده و یا به تعریف فدراسیون جهانی سوارکاری، درساژ هنر ورزش سوارکاری بوده و به عنوان کار زمینی در تمامی رشته های این ورزش استفاده  می شود.

تاریخچه درساژ و مدارس معروف آن

اولین آثار بدست آمده در مورد تربیت اسب برای استفاده های مختلف مثل جنگ، رژه، نمایش های نظامی و غیره به یونان قدیم برمی گردد که فردی به نام گزنفون (430-354 قبل از میلاد مسیح) مورخ، سرباز و مزدور یونانی آنها را نگاشته است .

جالب توجه این است که این فرد در زمان کوروش در اختیار سپاه ایران بوده و احتمالا قسمتی از دانش خود را از سواره نظام ایران برگرفته است، ولی متاسفانه اطلاعات بیشتری از هنر سوارکاری ایرانیان در آن زمان یافت نشد.

همزمان با دوران رنسانس اهمیت درساژ کاملا حس گردید و قدر منزلت آن بر تمامی دست اندرکاران اسب و سوارکاری آشکار شد. اولین مدرسه سوارکاری در سال 1532 میلادی در شهر ناپل ایتالیا به وسیله فردریکو گیریسون بنیانگذاری شد و در این مدرسه با انجام حرکات پیچیده و ادغام آنها با یکدیگر،   درساژ پدید آمد.

گیریسون اولین کتاب هنر سوارکاری را به رشته تحریر در آورد که در زمان خود به چهار زبان زنده دنیا ترجمه گردیده و مدتها به عنوان مرجع سواری کلاسیک مورد استفاده اروپایها بوده است. هر چند که امروزه بعضی از روشهای مطرح شده در آن به خاطر خشونت و فشار بیش از اندازه به اسب مورد تائید سوارکاران امروزی نمی باشد.

از اواخر قرن 16 یک مدرسه سواری نیز در ورسای فرانسه بنیانگذاری شد ومتاسفانه در کشاکش انقلاب فرانسه منحل گردید، ولی می توان گفت درعصر خودش بسیار مشهور بوده است.

اسپنیش رایدینگ اسکول در وین قدیمیترین مدرسه سوارکاری است که همچنان فعال می باشد. این مدرسه در سال 1572 توسط امپراطور ماکسیمیلیان دوم بنیان گذاشته شد . در آن زمان فقط اسبهای اصیل اسپانیایی به خاطر هوش، شجاعت و اخلاق بی نظیرشان در این مدرسه پذیرفته می شدند و به همین علت این نام را برای مدرسه در نظر گرفته اند.

 

 

در یکی از کمپهای این مدرسه در لیپیتزا (در حال حاضر در اسلوونی می باشد) از تلفیق این اسبها با اسبهای محلی، نژاد لیپیتزنر بوجود آمد که تا امروز ادامه یافته است. لازم به ذکر است این مدرسه و اسبهای آن به خاطر عشق و علاقه مردم اتریش تا به حال از جنگها و حملات بسیاری درامان مانده اند که در این مورد داستان های بسیاری وجود دارد.

در حال حاضر نیز  یکی از بهترین نمایشهای حرکات درساژ دنیا در این مدرسه اجرا شده و در سال حداکثر 1 یا 2 سوارکار به این گروه ملحق می گردنند که بدون توجه به سابقه سواری ایشان حدود 14 سال به طول می انجامد تا مدارج درساژ این مدرسه را طی نماید.

ادامه دارد…

برچسب ها :
پست های مرتبط

چگونه اسبمان را بشوییم

حمام کردن یک بخش مهم در سلامت اسب را ایفا میکند حمام کردن جزیی از تربیت اسب محسوب میشود که اسبها یاد میگیرند که با تیمارگر خود ارتباط خوبی برقرار کند و از کنارشان بودن هراسی نداشته باشد.

14 فروردین 1403

تغذیه اسب

انواع علوفه‌ها و خوراک‌های اسب را معرفی می‌کند. این شامل علوفه تازه، خشک، سیلو شده و مرتعی می‌شود، همچنین خوراک‌های انرژی زا مانند غلات، فرآورده‌های فرعی غلات، ملاسها و ریشه‌ها است.

11 آذر 1402

احساسات و عواطف اسب ( قسمت اول)

تلاش برای اثبات احساسات حیوانات و تفسیر صحیح رفتارهایشان، چالشی در علم شناخت رفتار محسوب می‌شود.

30 آبان 1402

دیدگاهتان را بنویسید